ŻAGAŃ

by

tani hostel (8)Żagań według legendy został założony przez słowiańską księżniczkę Żagannę wnuczkę legendarnego Kraka..A według danych historycznych miasto założył Bolesław Kędzierzawy w drugiej połowie dwunastego wieku jako strażnicę przy przeprawie przez rzekę Bóbr.
Nazwa miasta oznacza miejsce po wypalonym lesie (żegać) obecna nazwa obowiązuje dopiero od 1946 roku, przed tą datą obowiązywała nazwa Żegań.
W żaganiu jest, co zwiedzać? jest tu ogromna ilość zabytków począwszy od barokowego zespołu pałacowego Lobkowitzów (obecnie Żagański Pałac Kultury) przez zabytkowe kościoły i kamieniczki aż po muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych..
W Żaganiu gościło wielu sławnych i wielkich ludzi: Franciszek Liszt węgierski kompozytor, który gościł tu dwukrotnie, Stendhal francuski pisarz autor CZERWONE I CZARNE, Honoriusz Balzak, Jan Kepler niemiecki astronom, święty Jan Kapistran?
We wrześniu w mieście, co roku odbywa się Jarmark Michała, impreza zarówno handlowa jak i kulturalna?przez trzy dni odbywają się tu liczne koncerty zarówno lokalnych artystów jak i zaproszonych gwiazd.

Ciekawe wpisy o turystyce oraz podróżach:

Back to Top