Hanna TravelKlasztor Hieronimitów – atrakcja Lizbony

Klasztor Hieronimitów – atrakcja Lizbony

by

Klasztor Hieronimitów – atrakcja Lizbony

Klasztor Hieronimitów reprezentuje bardzo bogaty w szczegóły styl architektoniczny późnego gotyku. To styl manueliński. Jest również symbolem podziękowania za szczęśliwą podróż Vasco da Gamy do Indii. Piękne detale i ornamenty przyciągają wielu zwiedzających.

Atrakcyjna Lizbona
Portugalia jest bardzo popularnym kierunkiem turystów. A jeśli o niej mowa, nie można pominąć samej Lizbony. Tanie loty, klimat kraju oraz wiele interesujących atrakcji wabią wczasowiczów każdego roku. Nic więc dziwnego, że piękno chociażby wspomnianego klasztoru zostało docenione przez setki ludzi.

Historia budowli
Budowę Klasztoru Hieronimitów (port. Mosteiro dos Jerónimos) rozpoczęto w 1502 r. z inicjatywy króla Manuela I Szczęśliwego. Chciał on w ten sposób wyrazić wdzięczność udanej wyprawy odkrywcy Vasco da Gamy do Indii. W 1551 r. syn króla Jan III zrezygnował z finansowania budowy, dlatego też w tym samym roku została ona ukończona. Nazwa pochodzi od hieronimitów, czyli kongregacji zakładanych we Włoszech i Hiszpanii, ściśle związanych z działalnością św. Hieronima. Klasztor był pod opieką zakonu do 1934 r.

Wnętrze klasztoru
Klasztor wniesiono w dzisiejszej lizbońskiej dzielnicy Belém (z port. Betlejem), na miejscu niegdysiejszej kaplicy Ermida do Restelo. Sam klasztor jest bardzo duży i pięknie zdobiony – zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Już na samym początku zachwyca mnóstwo szczegółowych detali, jasność budowli oraz piękne wejście do klasztoru. A w środku? Kwiatowe, morskie i naturalistyczne motywy, cudownie zdobione okna, a także renesansowe kolumny i absyda pochodząca z 1572 r. Również renesansowe są interesujące i wykonane także z wielką precyzją sklepienia. Z klasztoru można wyjść na krużganek, który także posiada łagodne i ozdobne dekoracje.

Styl manueliński
Architektura Klasztoru Hieronimitów łączy w sobie elementy gotyckie i renesansowe. To z pewnością zasługa rozwiniętego w Portugalii w późnym gotyku stylu manuelińskiego. Jego nazwa pochodzi od panującego w tamtym okresie króla Manuela I. Styl charakteryzuje się łączeniem typowych dla gotyku elementów z rzeźbami o morskich motywach oraz elementami orientalnymi. Oprócz tego w architekturze klasztoru dają się odnaleźć również elementy renesansu. Całość daje bardzo ciekawy efekt.

Ciekawe wpisy o turystyce oraz podróżach:

Back to Top